ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИКОРИСТАННЯ КОМПЛЕКСУ ПЕДАГОГІЧНИХ ТЕСТІВ ДЛЯ ОРІЄНТАЦІЇ БАЙДАРОЧНИКІВ НА РІЗНІ ЗМАГАЛЬНІ ДИСТАНЦІЇ ТА КОРЕКЦІЇ ТРЕНУВАЛЬНОГО ПРОЦЕСУ
DOI:
https://doi.org/10.31891/pcs.2023.2.20Ключові слова:
орієнтація спортсменів, тести, байдарочники, змагальні дистанціїАнотація
Отримано результати байдарочників у педагогічних тестах, що дозволили зорієнтувати підготовку спортсменів на різні змагальні дистанції, та розробити програму тренувань враховуючи індивідуальні особливості та схильність спортсмена до роботи різної спрямованості.
Розроблений та обґрунтований комплекс педагогічних тестів для орієнтації підготовки спортсменів, що спеціалізуються у веслуванні на байдарках, в умовах реальної тренувальної діяльності на змагальні дистанції 200, 500 та 1000 м. Тести мають високу вірогідну залежність зі спортивним результатом на змагальних дистанціях.
Визначені тести були апробовані в підготовці та тестуванні байдарочників, що знаходяться на етапі спеціалізованої базової підготовки. Це дозволило зорієнтувати підготовку спортсменів по групах в залежності від змагальної дистанції – 200, 500, 1000 м.
Дуже важливим є чітке розуміння того, що за даними тестування байдарочники можуть бути розділені на різні групи залежно від їхньої схильності до досягнення високих спортивних результатів не тільки в різних видах спорту, але й у різних видах змагань одного виду спорту.
Результати експериментального дослідження свідчать про підвищення ефективності тренувального процесу, що здійснювався по групах, зорієнтованих на підготовку до різних змагальних дистанцій та реалізації індивідуальних можливостей за умов змагальної діяльності. До групи каноїстів, підготовка яких була орієнтована на проходження дистанції 200 м увійшло 27% спортсменів, з них. До групи, підготовка якої була орієнтована на проходження дистанції 500 м, ввійшло 40% спортсменів. До групи, підготовка якої була орієнтована на дистанцію 1000 м, ввійшло 33%.
Даний підхід дав змогу підвищити ефективність підготовки та реалізації індивідуальних можливостей за умов змагальної діяльності.
Посилання
Platonov V.N., M.M. Bulatova Physical training of an athlete: Training manual. K.: Olympic literature, 1995. 320 p.
Spychak N. Realization of functional capabilities of qualified rowers - kayakers at different competitive distances. Theory and methodology of physical education and sports. 2008. No. 3. P. 79-83.
Flerchuk V. V. A complex of informative pedagogical tests for the orientation of athletes at various competitive distances. Pedagogy, psychology and medical and biological problems of physical education and sports. Science monograph / edited by S. Yermakova. Kharkiv 2009. No. 2. P. 147-151.
Flerchuk V. V. Orientation of rowers and canoeists for different competitive distances. Theory and methodology of physics. education and sports. K. 2008. No. 1. P. 19-24.
Shinkaruk O. Orientation of the training process according to the individual characteristics of athletes. Actual problems of physical culture and sports. Collection of scientific papers. K.: DNDIFKS, 2003. Anniversary edition. P. 46-51.
Energy System Contribution to Olympic Distances in Flat Water Kayaking (500 and 1000 m) in Highly Trained Subjects / Zouhal H., Le Douairon Lahaye S., Abderrahaman A. B. at al J Strength Cond Res. 2012. Mar 26(3) : 825–831.
Issurin V. New horisons for the methodology and physiology of training periodization. Sport Med. 210. Vol. 40, N 3. P. 189–206